SSL Sertifikaları

"Secure Sockets Layer" kısaltması olarak adlandırılan SSL, sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren standartlaşmış bir teknolojidir. En yaygın kullanım şekli, web ortamında, sunucu ile tarayıcı (Chrome, Firefox, IE) arasındaki iletişimin şifrenlenmesi şeklindedir.

Şifreleme128/256 bit
Tarayıcı Uy.%99
Çoklu Subdomain

Şifreleme128/256 bit
Tarayıcı Uy.%99
Çoklu Subdomain

Genel Bilgiler

SSL, standart bir algoritmadır. Milyonlarca web sitesinde güvenli veri iletişimi için kullanılmaktadır. SSL fonksiyonun çalışabilmesi için sunucu tarafında bir anahtar ve istemci tarafında çalışacak bir sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikleri;
Sertifikasyon Kurumu

Dijital sertifikaların verilmesi ve yönetilmesini gerçekleştiren kurumdur. Dijital sertifikalar bu kurumların gizli anahtarıyla imzalanır.

SSL Nasıl çalışır?

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemidir.

SSL çalışma mantığı

SSL şifrelemesinde 2 adet anahtar kullanılır, bu anahtarlar dijital olarak kodlanmış yazılımdan ibarettir ve bir anahtarın kilitlediği veriyi ancak diğeri açabilir. Anahtarlar otomatik olarak oluşturulduktan sonra, anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, bağlantı kurmak istenilen kişilere gönderilir. Size dışarıdan mesaj göndermek isteyen kişi, public key ile göndermek istediği mesajı güvence altına alır ve size gönderir. Artık o bilgi, size ulaşırken yolda alıkonsa bile şifrenin çözülebilmesi için sizde kalan private key gerekecektir. Kullanılan SSL yönteminin karmaşıklığına göre (40 bit, 128 bit) şifre birinin eline geçse bile bu bilginin çözülmesi çok ileri tekniklerle dahi çok uzun zaman alacaktır. Sonuç olarak SSL iki bilgisayar arasındaki bilginin diğer kişiler tarafından görüntülenemeden, doğrudan iletişimde olan iki bilgisayar arasında ve güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar.

Elektronik sertifika sağlayıcı firmaların verdiği hizmet tam olarak nedir?

Sertifika sağlayıcı firmaların ilk görevi, SSL fonksiyonunun çalışabilmesi için gerekli servisi sağlamaktır.

Sertifika sağlayıcı firmaların bir diğer görevi de tescildir. Burada tescil sertifikanın alındığı internet adresinin hangi gerçek ya da tüzel kişiye ait olduğununun bir otorite tarafından onaylanması ve duyurulmasıdır. Elektronik Ticaret yapan web siteleri içeriklerinde yanıltıcı iletişim bilgileri verebilirler. Fakat ilgili sitenin düzenli alanındaki sertifika detaylarında, sertifika sahibi firmaya ait tescil edilmiş bilgilere ulaşılabilir.

RapidSSL Özellikleri

Bu sertifika tek bir domain veya tek bir subdomain için kullanılabilir. Sertifika 128/256 bit şifreleme ile güvenlik sağlamaktadır. RapidSSL içlerinde Internet Explorer, Mozilla, Chrome, Opera ve Safari'nin de bulunduğu birçok tarayıcıyı (browser) desteklemektedir. RapidSSL e-ticaret için kullanılabilecek oldukça stabil bir sertifikadır.

RapidSSL Wildcard Özellikleri

Bu sertifika sahip olduğunuz domain ve bu domaine ait tüm subdomainler için çoklu sertifika almaya gerek olmadan kullanılabilir. Sertifika 128 / 256 bit şifreleme ile güvenlik sağlamaktadır. RapidSSL Wildcard Internet Explorer, Mozilla, Chrome, Opera, Safari vb. birçok tarayıcının (browser) eski ve yeni versiyonlarını desteklemektedir. RapidSSL Wildcard e-ticaret için kullanılabilecek oldukça stabil bir sertifikadır.